Leasing czy kredyt na samochód? Co jest lepsze?

Wiele osób zastanawia się czy lepiej wziąć auto w leasing czy może zakupić auto na kredyt? Jest to szczególnie dużym dylematem w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą. Co tak naprawdę się bardziej opłaca i co jest lepsze? Czy warto wziąć auto w leasing czy może na kredyt?

Nie można jednoznacznie określić co jest dla danego przedsiębiorcy bardziej opłacalne, bowiem każdy użytkuje auto na własny sposób i spodziewa się po nim czegoś innego. Leasing jest szczególnie polecany osobom, które mają duże dochody, a mało kosztów. Ponadto przy wzięciu samochodu w leasing jest możliwość odliczenia podatku VAT nawet dwukrotnie. Pierwsze rozliczenie to rozliczenie czynszu inicjalnego lub rat leasingowych, zaś drugie rozliczenie ma miejsce przy ewentualnym wykupie przedmiotu leasingu. Rozliczenie VAT przy zakupie auta po okresie obowiązywania umowy leasingowej jest prawnie odrębną umową cywilnoprawną. Maksymalnie przedsiębiorca może odliczyć do 6000 zł.

Jednak biorąc auto w leasing musimy też pamiętać o dodatkowych kosztach i prowizjach, które mogą przyczynić się do tego, że faktycznie w końcowym rozliczeniu leasing okaże się droższy niż kredyt. Mając na myśli dodatkowe koszty nie mówimy tutaj o ratach leasingowych, lecz : opłaty za cesję umowy leasingowej, wszelkie zmiany w umowę, odnowienie umowy po wypowiedzeniu, opłaty za wezwanie do zapłaty. Dlatego ważne jest by dokładnie przeanalizować tabele opłat i prowizji firmy leasingowej.

Leasing ma jeszcze jedną zaletę. Leasing jest mniejszym obciążeniem dla firmy niż kredyt. Jednak w przypadku osoby prywatnej, zdecydowanie bardziej opłaca się pod tym względem kredyt samochodowy. Ponadto warto zauważyć, że firmy leasingowe podnoszą często wartość auta nawet o kilkadziesiąt procent, tym samym zwiększając potem swój zysk z wynajmowania auta leasingobiorcy.

Jakie jeszcze leasing może mieć wady? Zawsze istnieje również możliwość bankructwa firmy leasingowej. Wówczas przedsiębiorca traci wszystkie pieniądze „włożone” w samochód, które nie stanowi jego własności. Ponadto firmy leasingowe narzucają bardzo surowe sankcje za zaleganie z ratami leasingowymi.

Jednak leasing również góruje nad kredytem w pewnych kwestiach jest to chociażby szeroka dostępność oraz przejrzystość umów leasingowych, które są mniej skomplikowane i mają mniej ukrytych kruczków niż umowy kredytowe. Poza tym leasingobiorcy mają również możliwość zakupu polis ubezpieczeniowych na bardzo atrakcyjnych warunkach. Często są one z dużą zniżką. W przypadku kredytu samochodowego, wykup ubezpieczenia może okazać się droższy niż zazwyczaj.

2 komentarze do “Leasing czy kredyt na samochód? Co jest lepsze?”

  1. Zupełnie nie rozumiem tych zawiłości związanych ze sprawami podatkowymi dotyczącymi różnic przy kredycie i przy leasingu.
    Czy mógłby ktoś do mnie zadzwonić ? Nie wiem czy czy wybrać leasing czy wziąć kredyt na Skodę Superb

    Odpowiedz
  2. Czytam różne opinie na temat leasingu i sam już nie wiem co jest lepsze – kredyt czy leasing. Wiadomo, wszystko ma swoje za i przeciw, ale teraz to już na prawdę nie potrafię się doliczyć tych wszystkich pozytywnych i negatywnych argumentów i jestem w punkcie wyjścia…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

*

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress