Jak obniżyć ratę kredytu? Jak mieć mniejsze raty? – sposoby

Kiedy decydujemy się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, nie myślimy bynajmniej o tym, że może przyjść taki czas, kiedy raty kredytowe zaczną nam ciążyć, ich spłatę będziemy przesuwać w czasie. Każdy kredyt mieszkaniowy powinien być z racji tego elastyczny, żeby można było dopasować go do naszych potrzeb, sytuacji w danym momencie. Nie tak łatwo spłacać wysoki kredyt, zaciągnięty niekiedy w walucie obcej, w dobie po kryzysie, do tego nie zawsze mając dobrze płatną pracę, czy pracę w ogóle. Do tego dochodzi jeszcze coraz droższe życie, utrzymanie się, bo wszystkie opłaty idą w górę.

W jaki sposób można sprawić, że rata kredytu nie będzie już tak uciążliwa? Co zrobić kiedy nie ma szans na zapłacenie jej w terminie? Po pierwsze postaraj się wydłużyć okres spłaty kredytu. Jeżeli pozostały do spłaty kredyt rozłożymy na więcej rat, wówczas będą one niższe. Trzeba tylko ową kwestię omówić z bankiem. Jednakże należy pamiętać o tym, że ten z pewnością pójdzie nam na rękę, bo przecież zależy mu na tym, żeby kredytobiorca spłacił zaciągnięte zobowiązanie. Należy pamiętać, że wydłużenie spłaty kredytu wiąże się z dodatkowymi kosztami – większą ilością odsetek. Jednakże w sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z wysoką ratą – jest to i tak jedno z najlepszych rozwiązań.

Drugim sposobem są tak zwane wakacje kredytowe. Kiedy mamy jedynie przejściowe problemy ze spłatą rat kredytowych możemy zwrócić się do banku i poprosić właśnie o wakacje kredytowe. Klient zawiesza spłaty rat kredytu, jednocześnie decyduje się na wydłużenie okresu kredytowania o tych kilka miesięcy. Często banki zwalniają tylko z części kapitałowej, odsetki dalej płacić trzeba.Jeśli problemy są niewielkie to taka pomoc wystarczy, jednakże w przypadku dużych kłopotów może nie być skuteczna. Z bankiem można również renegocjować umowę. W najkorzystniejszej sytuacji znajdują się osoby, które zaciągnęły owe zobowiązanie finansowe w czasie trwania kryzysu, czyli pod koniec 2009 roku.

W najgorszej Ci, którzy zdecydowali się na zakup nieruchomości podczas boomu mieszkaniowego. Niegdyś marża kredytu wynosiła około 3 p.p., dziś jest znacznie niższa. Na tej różnicy właśnie można najwięcej zyskać. Dlatego też warto porozmawiać z bankiem o lepszych warunkach umowy kredytowej. Można przy tym zagrozić brakiem spłaty kredytu mieszkaniowego, czy też chęcią konsolidacji zobowiązań czy refinansowania kredytu w innym banku. Możliwości jest naprawdę wiele, a kiedy nie ma już innego wyjścia nie ma co mieć skrupułów. Bank z pewnością mieć ich nie będzie, kiedy zaprzestaniemy spłaty kredytu hipotecznego i rozpocznie się proces windykacji nieruchomości. Banki naprawdę chętnie przejmują klientów od konkurencji, dlatego też nie powinniśmy mieć większych problemów podczas negocjacji umowy.

Kredyt, który zaciągnęliśmy w złotówkach, naszej rodzimej walucie możemy również przewalutować. Na co? Otóż odpowiedź jest prosta – na euro. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że jest to najbardziej ryzykowne wyjście z sytuacji, sposób na poradzenie sobie z wysoką ratą kredytu hipotecznego. Kredyty w euro są niżej oprocentowanie, o czym decyduje stawka EURIBOR. Zyskać możemy naprawdę sporo. Najwięcej jeśli kredyt zaciągnęliśmy w okresie kiedy marża również była wysoka. Zmiana parametrów kredytu hipotecznego wyjdzie nam z pewnością na dobre, bynajmniej finansowo.

W przypadku kredytów walutowych sytuacja może być niebezpieczna dlatego, że wysokość raty jest uzależniona nie tylko od stóp procentowych, ale i od kursu – o czym mogli ostatnimi czasy przekonać się wszyscy Ci, którzy chociażby w okresie boomu mieszkaniowego zaciągnęli zobowiązania finansowe we frankach szwajcarskich. Oczywiście nie są to jedyne sposoby, które umożliwiają radzenie sobie z wysokością raty kredytowej, obniżeniem jej, wakacjami od niej itp. Oszczędności można szukać również w budżecie domowym. ci, którzy borykają się z problemami finansowymi z pewnością już z tego skorzystali. Jednakże czy na pewno warto odmawiać sobie wszystkiego w imię spłaty raty kredytu? Cóż, zapewne kiedy wisi nad nami widmo wyprowadzki z własnego mieszkania czy domu, które to miałyby zostać przejęte przez bank rzeczywiście lepiej poszukać owych oszczędności.

1 komentarz do “Jak obniżyć ratę kredytu? Jak mieć mniejsze raty? – sposoby”

  1. Brałem kredyt gotówkowy w 2009 roku, obecnie jest mi trudniej go spłacać niż wtedy, bo zmieniłem pracę i moje zarobki są dużo niższe. Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji? Renegocjować czy konsolidować? Nie znam się na tym, a znajomi najczęściej podpowiadają mi właśnie te dwa rozwiązania.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

*

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress