Formularz

Credit Agricole Bank

O Credit Agricole głośno zrobiło się od niedawna. A wszystko to za sprawą głośnego przejęcia polskiego banku detalicznego jakim był Lukas Bank. Cedrdit Agricole to stary francuski bank spółdzielczy, który zajmował się w XIX wieku obsługą głównie rolników. W 1990 roku bank ten przekształcił się w międzynarodową grupę bankową. Grupa ta składa się z kas regionalnych, banku Credit Lyonnais oraz banku inwestycyjnego Calyon oraz ubezpieczycieli Predica i Pacifica. Credit Agricole jest również głównym akcjonariuszem włoskiego banku Banca Intensa oraz greckiego Emporiki.

Polecamy w Credit Agricole Banku:

kredyt samochodowy Credit Agricole Bank

Sam bank Credit Agricole powstał w 1885 roku. Jego pierwszą siedzibą był Salins-les-Bains. Bank specjalizował się w udzielaniu pożyczek krótkoterminowych dla rolników. Na początku były to pożyczki na poczet zbiorów, później oferta została poszerzona o pożyczki na zakup sprzętu rolniczego. Od 1926 roku kasa działała pod nazwą Krajowej Kasy Kredytu Rolnego- Caisse nationale du Credit agricole. Z powodu dużej migracji ludności z wsi do miast, ofertę banku poszerzono o kredyty mieszkaniowe, która znalazała zainteresowanie wśród ludności miejskiej. Jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej bank zmienił nazwę na teraźniejszą Credit Agricole S.A. Na początku lat 80 XX wieku Credit Agricole poszerzył swoją ofertę o produkty ubezpieczeniowe tym samym przekształcił się w typowy twór bancassurance. W 2001 roku Credit Agricole zadebiutował na francuskiej giełdzie.

Najowocniejsze dla banku jednak okazały się lata 2003-2005 kiedy to za kwotę 1,3 mld euro zakupił sporą cześć udziałów dużego francuskiego banku Credit Lyonnais. W 2006 roku Credit Agricole przejął jeden z greckich banków Emporiki. Niestety operacja okazała się stratna. Spółka zaczęła tracić i ostatecznie już w pierwszym roku straciła ponad 234 mln euro. Rok później Credit Agricole postanowił zainwestować w Hiszpanii. Zakupił on prawie 20% udziałów hiszpańskiego banku Bankinter. Niestety w wyniku kryzysu, który nastąpił w 2008 roku spółka Credit Agricole straciła ponad 2 mld euro. Podjęto wówczas decyzję o zmianie dyrektora generalnego. Nowym dyrektorem został Patrcik Valroff, który już w pierwszym półroczu swojej kadencji zwolnił ponad 500 pracowników banku.

Credit Agricole jest największym francuskim bankiem. Posiada on aż 28% francuskiego rynku. Bank zajmuje 7 miejsce na świecie pod względem obrotów. Jeśli chodzi o ranking pod względem przychodów Credit Agricole zajmuje zaszczytne drugie miejsce. Również pod względem zysków nie pozostaje daleko w tyle i zajmuje 10 miejsce w skali światowej. Bank umocnił swoją pozycję lidera dzięki wielu przejęciom oraz dużej ilości oddziałów zagranicznych.

Credit Agricole postanowił również zainwestować w Polsce. Na rynek polski trafi za sprawą banki inwestycyjnego Calyon. Potem oferta banku została poszerzona o polisy na życie. Powstały wówczas nowe oddziały ubezpieczeniowe Credit Agricole. Od niedawna bank też jest właścicielem Europejskiego Funduszu Leasingowego i Lukas Banku.

1 komentarz do wpisu “Credit Agricole Bank

  1. Na początku obawiałem się, że ludzie zniechęcą się do CA po przejęciu Lukasa, bo w końcu to już nie ten sam bank. Widzę jednak że popularność tego banku wcale nie spada, a wręcz przeciwnie – widać że wszystko idzie w dobrym kierunku. Mam tam konto i kredyt. Myślę, że jak go spłacę to pomyślę o kredycie samochodowym. Auto mam już wiekowe, więc trzeba zacząć rozglądać się za nowym…

Dodaj komentarz

*

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress